Blog

Nahradí AI tradičný masteringový proces?

Nahradí AI tradičný masteringový proces?

O umelej inteligencii sa v súčasnosti vedie obrovské množstvo diskusií. Táto technológia sa neustále rozvíja a stáva sa výkonnejšou, efektívnejšou a dostupnejšou ako kedykoľvek predtým. Umelá inteligencia má obrovské množstvo aplikácií, ale nás najviac zaujíma jej využitie v hudobnej produkcii a zvukovom inžinierstve. Presnejšie povedané, využitie umelej inteligencie na mastering hudby.


Pro Tools - Kto sa v tom má vyznať?

Pro Tools - Kto sa v tom má vyznať?

Intro, Studio, Ultimate, Renewal, Reinstatement, Subscription, Perpetual, Support Plan, atď., atď. Kto sa vo všetkých tých verziách Pro Tools má vyznať? A čo Updejty a Upgrejdy Pro Tools? Ktorý použiť pre verziu, ktorú vlastním? Čo je to "Annual Support Plan"? Čo sa stane ak mi vyprší a aké mám možnosti pokračovať? Na všetky otázky sa budeme snažiť odpovedať v nasledujúcom článku.


Kábel, kábel alebo kábel? Viete ktorý je ktorý a na čo je vhodný?

Kábel, kábel alebo kábel? Viete ktorý je ktorý a na čo je vhodný?

Dnes sa bližšie pozrieme na 75-ohmové koaxiálne káble používané pri SDI rozhraniach na prenos digitálneho videa na väčšie vzdialenosti. Koaxiálne káble s impedanciou 75 ohmov sa stali štandardom pre prenos video signálov hlavne kvôli vývoju a technologickým rozhodnutiam v minulosti. Ale najprv stručný prehľad niektorých bežných typov káblov a rozhraní na prenos digitálnych video signálov.


Dostatok miesta pre vaše terabajty. Kam ukladáte svoje dáta vy? DAS vs NAS.

Dostatok miesta pre vaše terabajty. Kam ukladáte svoje dáta vy? DAS vs NAS.

A zálohujete vôbec? Až príliš častý problém každej firmy, každého jednotlivca. Na pevných diskoch akéhokoľvek zariadenia, ktoré pevný disk má, skôr či neskôr, často až priskoro, nastane problém. Nedostatok miesta. Tí trpezlivejší jednotlivci, začnú upratovať a vymazávať, čo je isto užitočné, ale má to “krátke nohy”. No kreatívci, firmy, ktoré pracujú s väčším množstvom dát, čo do kvality ale i kvantity? Tí, čo všetky svoje súbory nevyhnutne potrebujú sa začínajú obzerať po externých úložiskách. A tu prichádza dilema. Cloud? DAS? Či NAS?


Má dĺžka kábla vplyv na kvalitu prenosu? HDMI vs. SDI.

Má dĺžka kábla vplyv na kvalitu prenosu? HDMI vs. SDI.

Mnohí odpoveď tušíte alebo už poznáte. HDMI kábel nie je všemocný a vždy najvhodnejší. Ak dokážete držať váš prenášaný signál nakrátko, kvalitatívne straty prenosu cez HDMI sú zanedbateľné. Avšak prenos signálu na väčšiu vzdialenosť je spoľahlivejší prostredníctvom SDI kábla. A aká je kratšia a väčšia vzdialenosť? Poďme pekne poporiadku. 


Streaming, enkóder, dekóder, ...? Vyznáte sa v tom?

Streaming, enkóder, dekóder, ...? Vyznáte sa v tom?

Výrazy to nie sú zďaleka nové, ale za posledné obdobie ich ľudia používajú stále viac a viac. Mnohí, čo ich doteraz poznať nepotrebovali, ich zrazu vyhľadávajú a tí čo o nich aspoň čo to tušili sú vyhľadávanými. V každom prípade doba pokročila. Streamovanie sa stalo popredným strategickým ťahom, keď ide o sledovanosť. Preto je dobré mať v tom jasno.


Mať, či nemať HDMI?

Mať, či nemať HDMI?

Potrebu HDMI nepochopí nikto viac ako ten kto ho nemá. Chcete pripojiť vašu USB kameru, digitálny fotoaparát alebo iné UVC (USB Video Class) zariadenie na monitor alebo TV, ale ten monitor a ani tá TV nemá USB vstup. Pripojenie sa nekoná a vaša kritika padá, priamo na zariadenie, ktorému USB vstup chýba. Prirodzene, lebo ten práve potrebujete. RGBLink TAO séria malých šikovných prevodníkov sa na tento problém pozerá rovnako kriticky ako vy a ponúka viac než len elegantné riešenia. Všetko rýchlo a bezproblémovo pripojíte a keď sa rozhodnete, že chcete streamovať, môžete.


Všetky smery pod kontrolou jedinej kamery - PTZ kamery

Všetky smery pod kontrolou jedinej kamery - PTZ kamery

Poznáte to, keď hlavný a možno aj jediný doležitý bod vašich záberov zrazu zo záberu zmizne? Doľava, doprava, hore, dole alebo sa zrazu veľmi rýchlo priblíži a vám miesto hlavnej pointy zostane zaznamenaný len detailne rozostrený záber nejakej náhodnej časti tela. V profesionálnom prostredí môže časť publika takéto finále pobaviť, ale tvorca by mal zvážiť, či práve PTZ kamera nebude vhodnou alternatívou ako udržať dynamiku, šírku záberu a aj zoom pod kontrolou.