Nahradí AI tradičný masteringový proces?

O umelej inteligencii sa v súčasnosti vedie obrovské množstvo diskusií. Táto technológia sa neustále rozvíja a stáva sa výkonnejšou, efektívnejšou a dostupnejšou ako kedykoľvek predtým. Umelá inteligencia má obrovské množstvo aplikácií, ale nás najviac zaujíma jej využitie v hudobnej produkcii a zvukovom inžinierstve. Presnejšie povedané, využitie umelej inteligencie na mastering hudby.

Nie je tomu tak dávno, čo prišli na scénu prvé masteringové služby poháňané AI, čo mnohých z nás prinútilo klásť si otázku: „Dokáže AI mastrovať hudbu?“ Či sa vám to páči alebo nie, krátka odpoveď na túto otázku je Áno – určite môže. Ako sme už spomínali, umelá inteligencia sa za posledných pár rokov posunula míľovými krokmi a nevykazuje žiadne známky spomalenia, skôr naopak.

AI predstavuje praktický a efektívny spôsob, ako dosiahnuť veľmi kvalitné mastre v priebehu niekoľkých minút. To však nevyhnutne neznamená, že úloha masteringového inžiniera zanikne, ani že by ste mali vyhodiť všetky masteringové plug-iny. Tradičný proces masteringu má výhody, ktoré nie je možné replikovať pomocou umelej inteligencie.

Aký je rozdiel medzi AI masteringom a používaním plug-inov?

Kvalita.

Ak je pre vás zvládnutie masteringu stále akousi hádankou, môžeme predpokladať, že použitie AI pravdepodobne prinesie lepšie výsledky. Umelá inteligencia je navrhnutá tak, aby bola rýchla, jednoduchá a intuitívna pre používateľov všetkých úrovní. Vďaka jednoduchému nastaveniu štýlu a možnosti pridať referenčnú stopu, ktorá bude slúžiť ako návod, už naozaj nemôže byť jednoduchšie rýchlo získať skvele znejúce nahrávky.

Nevýhodou takéhoto jednoduchého rozhrania je, že nemáte úplnú kontrolu nad mastrovacím procesom. Nemôžete vyladiť len dynamiku alebo len EQ, či hlasitosť svojej nahrávky tak, aby ste zo svojej skladby dostali to najlepšie. Tu triumfuje klasický mastrovací postup, najmä ak ste vyzbrojení kvalitnými plug-inmi a potrebným know-how.

Rýchlosť.

Ďalším kľúčovým rozdielom medzi masteringom pomocou AI a klasickým masteringom je čas. Umelej inteligencii trvá len chvíľu, kým zanalyzuje váš premaster a vygeneruje rôzne možnosti štýlu pre vašu konkrétnu skladbu. Potom už zostáva len rozhodnúť, ktorá možnosť alebo kombinácia možností je pre vašu skladbu najvhodnejšia. Od nahratia vašej predlohy až po export hotového mastru môžete skončiť do 10 minút.

Na druhej strane klasické mastrovanie bude vo väčšine prípadov trvať oveľa dlhšie. Už len úplné vypočutie skladby od začiatku do konca trvá rádovo minúty a to nehovoriac o čase potrebného na návrh a nastavenie vhodných plug-inov. Okrem toho tu nezohľadňujeme množstvo času, ktoré je potrebné investovať do učenia sa potrebného know-how používania a nastavovania plug-inov.

Na druhú stranu pri mastrovaní celého albumu vám síce AI umožňuje nahrávať a spracovávať viacero súborov súčasne, čím ušetríte kopec času. Ale všetky skladby sú spracovávané ako samostatné jednotky bez ohľadu na vytvorenie súdržného celku, kde je treba zohľadniť napr. poradie skladieb na albume. Toto je stále veľmi dôležitá časť úlohy zvukového inžiniera, aby zabezpečil, že celý projekt od začiatku do konca bude bez drastických zmien zvukového charakteru alebo dokonca hlasitosti.

Cena.

V krátkodobom horizonte asi vyjde AI ako lacnejšia alternatíva oproti nákupu kolekcie vysoko kvalitných masteringových pluginov. Ale viete, čo sa hovorí o učení človeka loviť ryby? To isté platí aj pre mastering. Z dlhodobého hľadiska totiž môže byť lacnejšie investovať čas a peniaze do správnych nástrojov a učenia sa ovládnuť celý mastrovací proces hneď na začiatku. Nakoniec to bude aj tak závisieť hlavne od vašej chuti, naučiť sa mastrovať.

V neposlednom rade existuje aj tretí spôsob, ako dostať svoju hudbu za cieľovú čiaru. Na mastering jednotlivých trackov alebo celých projektov si zaplatiť skúseného zvukového inžiniera. To má ale tiež svoje výhody a nevýhody.

V prvom rade je dôležité poznamenať, že profesionálny zvukový inžinier bude pravdepodobne drahšie riešenie ako svojpomocný mastering s AI. Na druhej strane platíte za zručnosti, skúsenosti a vybavenie tohto človeka, takže s veľkou pravdepodobnosťou skončíte s oveľa lepším výsledkom. Neexistuje žiadna náhrada za prax a skúsenosti, pokiaľ ide o tak pokročilý technický proces, ako je mastering, a preto sa možno budete cítiť komfortnejšie, ak túto úlohu prenecháte profesionálovi.

Ďalšou vecou, ktorú tu treba spomenúť je, že ste pravdepodobne počúvali svoju skladbu celé hodiny, ak nie dni, takže už z nej môžete byť unavený a chýba vám potrebný odstup. Špecializovaný masteringový inžinier bude môcť pristupovať k procesu masteringu s „čerstvými“ ušami a môže preto lepšie identifikovať problémy vo vašom mixe.

Nahradí teda AI pluginy?

plug-insAko sme spomínali vyššie, určite existujú prípady, v ktorých je mastering poháňaný umelou inteligenciou jednoznačne vhodnejšou voľbou. V iných prípadoch naopak neexistuje dôvod neobrátiť sa na plug-iny alebo zvukového majstra. Dobrou správou je, že nie je potrebné zostať v prípade masteringu monogamný.

Ak potrebujete rýchlo dostať mix na profi úroveň s primeranou hlasitosťou, obrátite sa na AI. Ak ste strávili rok alebo viac prácou na svojom doteraz najlepšom projekte, pravdepodobne budete chcieť investovať trochu viac do masteringu a radšej zaplatíte profesionálovi, aby sa vaše skladby dostali k publiku v maximálnej možnej kvalite.

Mastering, mixovanie a hudobná produkcia ako celok môže byť časovo aj finančne náročná záležitosť. Všetko záleží od vašich profesionálnych a umeleckých cieľov a vašich schopností. Je len na vás, či sa naučíte efektívne ovládať zvukový dizajn alebo sa radšej viac sústredíte na písanie piesní. V každom prípade, dúfame, že rôzne možnosti masteringu, ich výhody a nevýhody, sú vám po prečítaní tohto článku jasnejšie.