Má dĺžka kábla vplyv na kvalitu prenosu? HDMI vs. SDI.

Mnohí odpoveď tušíte alebo už poznáte. HDMI kábel nie je všemocný a vždy najvhodnejší. Ak dokážete držať váš prenášaný signál nakrátko, kvalitatívne straty prenosu cez HDMI sú zanedbateľné. Avšak prenos signálu na väčšiu vzdialenosť je spoľahlivejší prostredníctvom SDI kábla. A aká je kratšia a väčšia vzdialenosť? Poďme pekne poporiadku. 

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) a SDI (Serial Digital Interface) sú dva rôzne typy rozhraní používaných pre prenos audiovizuálnych signálov. Hoci obe slúžia na prenos obrazu a zvuku, existujú medzi nimi niektoré rozdiely.


Čo majú spoločné? Obidve rozhrania prenášajú digitálne AV dáta (A ako audio, teda zvukové, V ako video, teda vizuálne, obrazové). Nuly a jednotky, žiadne analógové signály. Umožňujú prenášať všetky bežné obrazové a zvukové formáty a spolu s nimi aj pomocné dáta (dve zariadenia prepojené cez HDMI je možné spoločne ovládať, SDI napríklad prenáša časový kód, atď.)

HDMI


*Obrázok: https://tripplite.eaton.com/products/hdmi-cable-types

HDMI je najbežnejšie používané rozhranie pre prenos obrazu a zvuku. Je to digitálny štandard, ktorý umožňuje prenášať AV dáta medzi dvoma zariadeniami prostredníctvom jedného viac žilového kábla (aktuálne je najvyššia verzia HDMI 2.1). S konvertorom je pre HDMI možné použiť aj optický kábel. O tom si napíšeme neskôr. Vo viacžilovom kábli je schovaných 19 menších drôtikov. Takýto kábel je ukončený HDMI konektorom, ktorý môže byť vo viacerých prevedeniach: štandardný, mini alebo micro. Rozdiel je najmä vo veľkosti a odolnosti konektora.

Momentálne HDMI podporuje rozlíšenia pre obraz od SD (720x480) po 10K (10240x4320) a maximálne 32-kanálový zvuk (napríklad Dolby Digital, Dolby Atmos a DTS:X). HDMI je najčastejšie využívaný v spotrebnej elektronike, ako sú televízory, herné konzoly, počítače a audio/video prehrávače.

Na maximálnu dĺžku kábla, ktorý môžete pre HDMI použiť, vplýva najmä rozlíšenie, ktoré prenášate (SD, HD, UHD, ..) a kvalita samotného káble (v prípade metalických káblov viac ako pri optických). Všeobecne platí, že pre bežné domáce použitie s rozlíšením 1080p (Full HD) by mala byť dĺžka HDMI kábla do 15 metrov. Pri vyšších rozlíšeniach je to menej ako 10 metrov.

Podrobné technické údaje nájdete tu: https://sk.wikipedia.org/wiki/High-Definition_Multimedia_Interface

SDI

SDI je takisto digitálne rozhranie pre prenos video signálu, ale bolo navrhnuté pre profesionálne použitie. Na rozdiel od HDMI, sa AV dáta prenášajú len po jednom jednoduchom a teda odolnejšom kábli. Medzi hlavné výhody SDI rozhrania patrí schopnosť prenášať signály na veľké vzdialenosti. Samozrejme rovnako ako HDMI aj SDI podporuje rôzne rozlíšenia vrátane SD, HD a 4K.


*Obrázok: https://www.techtarget.com/searchnetworking/
definition/coaxial-cable-illustrated

SDI využíva špeciálne koaxiálne káble s impedanciou 75 ohmov (nemali by ste teda použiť akýkoľvek koaxiálny kábel - https://en.wikipedia.org/wiki/Coaxial_cable) a väčšinou sú zakončené BNC konektormi (Bayonet Neill-Concelman - https://en.wikipedia.org/wiki/BNC_connector).

SDI signál môžete ale s pomocou vhodného prevodníka prenášať aj cez optický kábel. Optikou je možné prenášať AV signál na ešte väčšie vzdialenosti (rádovo kilometre) a s ešte vyššou odolnosťou voči stratám a rušeniu. 

SDI má taktiež integrovanú podporu pre časový kód (timecode), čo je dôležité pre synchronizáciu v profesionálnych vysielacích systémoch (spolu so zvukom a obrazom sa prenáša časový údaj ku každému prenesenému obrazovému políčku).

Záver

Ak je potrebné prenášať HDMI signál na väčšie vzdialenosti môžeme použiť aktívne HDMI káble alebo HDMI extendery, prípadne distribučné zosilňovače. Ale pre naozaj dlhšie vzdialenosti ako povedzme 30m sa často používajú konvertory z HDMI na SDI (a ak je potrebné na druhej strane zase naopak z SDI na HDMI) alebo na optiku.

HDMI je bežnejšie a lacnejšie rozhranie, ktoré je široko podporované v spotrebiteľskej elektronike. Naopak SDI je využívané najmä v profesionálnych aplikáciách, je drahšie, ale poskytuje vyššiu spoľahlivosť prenosu.